Ekologicky šetrný výrobek

17.02.2018

Ekoznačení (ecolabelling) je označování výrobků a služeb, které jsou v průběhu celého životního cyklu prokazatelně šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i ke zdraví spotřebitele. Jejich kvalita přitom zůstává na velmi vysoké úrovni. Takové výrobky nebo služby lze (např. v obchodě) poznat podle jednoduchého a snadno zapamatovatelného symbolu, tzv. ekoznačky - odtud ekoznačení.

Ekologicky šetrný výrobek je ekoznačkou České republiky používanou v národním programu environmentálního značení. Značka dává spotřebitelům možnost dobrovolně při nákupu preferovat výrobky zohledňující požadavky ochrany životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje.

Udělování značky

Značku propůjčuje Ministerstvo životního prostředí ČR, které pro ekologicky šetrné výrobky připravuje i směrnice k jejich hodnocení. Pro udělení značky jsou zavedena výběrová kritéria, které stanovují ekologické parametry výrobků jak při jejich provozu (např. emise, spotřeba energie, uvolňování chemických látek), tak během životní cyklus výrobku (např. spotřeba energie a surovin při výrobu nebo zda a jak se dá recyklovat), ale posuzuje se i obal. Výrobce musí o udělení značky sám požádat a zaplatit určitý poplatek. Udělení značky je podmíněno certifikaci produktu nezávislou třetí stranou.

Mezinárodní norma pro ekoznačky

Národní program označování ekologicky šetrných výrobků se řídí normou ISO 14024 Environmentální značky a prohlášení - Environmentální značení typu I. - Zásady a postupy, proto je česká ekoznačka uznávána jako doklad o kvalitách výrobku i v zahraničí.

1. K čemu je vůbec ekoznačení užitečné?

Ekoznačení umožňuje jednoznačně odlišit prokazatelně ekologicky šetrnější výrobky (a služby) od ostatních. Spotřebiteli, který chce nakupovat ekologicky šetrnější výrobky tak stačí v obchodě hledat logo ekoznačky na obalu.

Firmám ekoznačení pomáhá odlišit jejich kvalitní a ekologicky šetrnější výrobky a služby a prostřednictvím ekoznačky účinněji vyzdvihnout jejich přednosti u zákazníků. To platí i u veřejných zakázek, při kterých platí doporučení výrobky a služby s ekoznačkou upřednostňovat. Uvedené platí jak pro ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek/služba tak pro Ekoznačku EU.

2. Jak poznám výrobek/službu, kterým byla udělena ekoznačka?

Výrobky, kterým byla udělena ekoznačka, ji mají zobrazenou na svém obalu. U služeb musí být klienti o tom, že služba byla oceněna ekoznačkou, informováni zaměstnanci firmy. Loga ekoznaček udělovaných v České republice vypadají následovně a mohou být zobrazena i v černobílé variantě:

3. Jsou výrobky a služby s ekoznačkou dražší než ostatní?

Ne nutně - v některých případech jsou i levnější než jiné výrobky ve stejné kategorii. Produkt (výrobek i služba) s ekoznačkou obsahuje přidanou hodnotu spočívající v jeho zdravotní a ekologické šetrnosti a splnění přísných požadavků na kvalitu.


...filosofie čistoty, čistá filosofie symbolizuje skutečné a jedinečné vlastnosti, schopnosti a myšlenky vzájemně se podporující a doplňující ve složení výrobků a v jednotné koncepci společnosti EURONA...

 • Prosperující společnost s čistou filozofií působící na trhu ekologické drogérie již od roku 2003.
 • Je držitelem ocenění FIRMA ROKU 2011 za 2.místo v Královéhradeckém kraji, cena Hospodářských novin: "Vodafone FIRMA ROKU 2011"
 • V roce 2004 vstoupila společnost na zahraniční trhy Slovenské a Polské republiky.
 • Od roku 2011 jsme držitelem certifikátu TOP CZECH QUALITY
 • Více než 400 vlastních výrobků ve stálé nabídce
 • Ekologické výrobky bez obsahu fosfátů, formaldehydu, chloru, perborátů, netestované na zvířatech
 • V roce 2016 byla zahájena potravinářská výroba Bohemian Pure bar zahrnující výrobu originálních medových produktů z vlastní včelí farmy Eurona - Bohemian Medbar a výrobu 100% přírodních tyčinek Jetbar pro zdravý životní styl
 • Eurona s.r.o. je držitelem české eko značky "Ekologicky šetrný výrobek"
 • V roce 2017 získala prestižní eko certifikát Ecolabel s platností ve všech zemích EU
 • Rok 2017 je pro Euronu ve znamení velkých investic a nových projektů na vlně čisté filozofie
 • Společnost EURONA s.r.o získala v prestižní soutěži Vodafone firma roku 2011 Královehradeckého kraje skvělé 2. místo.

 • V případě, že si výrobky budete chtít objednat, použijte při objednávce tzv. ČÍSLO PRO HOSTA 420-2144412731 a to na stránkách www.euronabycerny.com. Zadáním hesla je zárukou mého 100% servisu a nakupování s 20 - 30% marží ze stálé ceny.
  Nebo mi napište zprávičku a já vše zařídím za vás